Kategorie
Biuro

Jaki papier do jakiej drukarki?

Kupując papier do drukarki, powinniśmy wybrać produkt wysokiej jakości, aby arkusz nie zatrzymywał się w podajniku, a druk nie przebijał przez kartkę. Tym samym troszczymy się nie tylko o to, aby otrzymać dobrze wydrukowany dokument, ale dbamy również o sam sprzęt drukujący. Każdy rodzaj drukarki wymaga innego rodzaju papieru biurowego. Oto krótka „ściąga”, która może okazać się niezbędna podczas zakupów w sklepie papierniczym. Na co zwrócić uwagę, mając przed sobą ryzę papieru?

Papier do drukarki igłowej

Ten typ urządzenia nie należy technicznego wynalazku najwyższych lotów. Jednak ze względu na bardzo niskie koszty eksploatacji, nadal jest chętnie używany w biurach. Drukarka igłowa daje możliwość otrzymania kilku kopii dokumentu w tym samym czasie. Papier do drukarki igłowej to kilkuwarstwowy arkusz odporny na działanie wilgoci.

Papier do drukarek laserowych

Gramatura papieru biurowego wykorzystywanego w drukarce laserowej powinna oscylować w granicach 80 a 120 g/m2. Można używać również zwykłego papieru przeznaczonego dla kserokopiarek.

Papier do drukarek atramentowych

Ryza papieru powinna mieć oznaczenie 80g/m2. Arkusze o takiej ciężkości w zupełności wystarczą. To bardzo ważne, papier o niższym parametrze będzie powodował zacinanie się urządzenia, po pewnym czasie może dojść nawet do uszkodzenia drukarki. Papier biurowy do drukarek atramentowych powinien mieć odpowiednią fakturę, dzięki której tusz będzie szybko i równomiernie wysychał na całej powierzchni i nie rozmazywał się.