Zielony dom jest inwestycją, która przyczynia się w sposób znaczący do redukcji emisji CO2, dzięki zastosowanym przy jej realizacji materiałom i technologiom. Na całym świecie stosowanych jest kilka metod certyfikacji zielonych budynków, będących zbiorem kryteriów i wskaźników określających w pełni ekologiczne inwestycje realizowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Idea zielonego domu
Zrównoważony rozwój jest to proces mający na celu poszukiwanie korzystnych rozwiązań w trzech aspektach: społecznym, środowiskowym i ekonomicznym.
Projektowanie budynków w sposób zrównoważony oznacza poszukiwanie i stosowanie takich technologii i materiałów, które będą pozwalały na osiągnięcie zamierzonych celów w wyżej wymienionych dziedzinach.
Należy zauważyć, że proces projektowania w pełni zrównoważonych budynków odbywa się na kilku płaszczyznach. Strategia planowania inwestycji jest oceniana pod kątem funkcjonowania oraz wpływu na środowisko w czasie teraźniejszym, a także w czasie przyszłym dotyczącym następnych pokoleń.
Obszary funkcjonalności budynku, w których stawiane są wysokie wymagania, obejmują:
- oszczędność energii
- minimalizacja zużycia wody
- ograniczenie ilości odpadów oraz ich recykling
- odporność na czynniki zewnętrzne
- wpływ na życie i zdrowie użytkowników
Korzyści mieszkania w zielonym domu
Bardzo ważną kwestią, którą należy zauważyć, jest fakt, że domy budowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju są przyjazne dla jego użytkowników nie tylko pod kątem ich zdrowia lub dobrego samopoczucia, ale także przynoszą realne korzyści ekonomiczne w postaci zmniejszonych rachunków związanych z eksploatacją domu.
Programy wspierające budowę zielonych domów
Inwestycje budowlane https://jw-a.pl/certyfikat-zielony-dom/, które uzyskają certyfikaty wielokryterialne świadczące o spełnianiu wszelkich norm zrównoważonego rozwoju mogą liczyć na kredyty udzielane przez instytucje finansowe oferujące wsparcie zielonych inwestycji.
Te programy finansowe mają na celu przyspieszenie ograniczenia śladu węglowego generowanego w czasie eksploatacji budynków oraz zwiększenie świadomości ludzi względem ich użytkowania.